Provozovatelé e-shopů pozor!

Provozovatelé e-shopů pozor!

Provozovatelé e-shopů pozor! Již od letošního dubna se jste se mohli stát obětí podvodu s DPH.

Nevíte, zda patříte také mezi e-shopy, které od dubna 2015 musí čelit novým podvodům s DPH? Zkontrolujte si, zda se vás také dotkla novela zákona o DPH.

Mnoho provozovatelů e-shopů dosud netuší, jakému riziku jsou vystaveni díky novele zákona o DPH, která  rozšiřuje institut reverse charge na další typy zboží, čímž se spousta českých e-shopů může stát a zcela nevědomky účastníky podvodného jednání.

Jak funguje režim Reverse charge?

Reverse charge je Režim Přenesení Daňové Povinnosti – RPDP – zde se povinnost odvodu DPH převádí z dodavatele na odběratele.

V režimu reverse charge je přenášena zodpovědnost za přiznání a odvedení DPH z dodavatele na odběratele. V praxi to znamená, že celý dodavatelský řetězec pracuje s cenou bez DPH. V Novele je tento režim rozšířen na mnoho dalších kategorií výrobků, mj. na spotřební zboží jako jsou mobilní telefony, tablety, laptopy, mikroprocesory, centrální procesorové jednotky nebo herní konzole.

Režim reverse charge začíná platit již od hranice 100 000 Kč. Problémem je, že zákon o omezení plateb v hotovosti stanovuje hranici bezhotovostní platby až
na 270 000 Kč.  Zde přesně vzniká riziko pro e-shopy.

Novela zákona byla připravena s cílem zamezit karuselovým podvodům, bohužel na to doplatí provozovatelé některých online e-shopů.

Jak vypadá v praxi riziko podvodů s DPH pro provozovatele e-shopů?

Je to velmi snadné. S ohledem na výše zmíněné sazby plateb v hotovosti a bezhotovostně může podvodník objednat např. 5 dražších mobilních telefonů, kdy celková částka přesáhne 100 000 Kč.   Nákup fiktivně vykáže na jakéhokoli plátce DPH. Stačí si najít fakturační údaje na internetu a podvodník si pak zvolí osobní odběr a platbu v hotovosti.

Jelikož zde zboží automaticky spadá do režimu reverse charge, obchodník mu jej prodá bez DPH a vystaví fakturu reflektující předpoklad, že dle zákona odběratel odvede DPH. Odběratelem je v tuto chvíli nic neušící e-shop. Podvodník zde nakoupil zboží o 21% levněji a e-shopu, který nic netuší, vzniká povinnost odvést DPH. Tuto povinnost bohužel zjistí při nejbližší daňové kontrole…

Jak se tedy bránit takovýmto podvodům? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, neb jak spolehlivě zjistit pravdivost údajů, které se uvádí na fakturu? Nabízí se rozdělení jednotlivých objednávek a fakturací na částky nižší než 100 000 Kč, a to v momentě, kdy se na objednávku uvede platba v hotovosti a doručení mimo sídlo či provozovnu společnosti uvedené na faktuře. Při bezhotovostních platbách je podstatně jednodušší dohledat případného podvodníka.

Přejeme vám mnoho úspěchů v podnikání, a to bez podvodníků zneužívajících mezer v zákonech.

Váš Artikul.cz

Jeden komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *