Den Svatého Valentýna

Den Svatého Valentýna

Kdo byl Sv. Valentýn?

Svátek je zřejmě odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto svátku byly do „nádoby lásky“ vloženy lístky se jmény dívek. Mladí muži poté vytáhli lístek a dívka, jejíž jméno si vybrali, se měla stát jeho „miláčkem“ v celém následujícím roce.

Starodávná legenda říká, že tento den začal být známý jako „Den Svatého Valentýna“ až díky knězi Valentýnovi. Vládce Říma, Claudius II., zakazoval svým vojákům uzavírat sňatky. Obával se, že by zůstali u svých rodin a odmítli jít do boje. Valentýn neuposlechl vládce a tajně dál oddával mladé zamilované páry. Následkem neuposlechnutí byl zatčen a později popraven 14. února.

Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní slaven 14. února.

 

Sv. Valentýn v současnosti

Znovuzrození svátku zamilovaných proběhlo až na začátku 20. století v USA, jde o ryze komerční svátek. Jistý výrobce vánočních přáníček měl finanční potíže a hledal nový produkt, kterým by oslovil potencionální zákazníky. K tomu mu pomohl nápad znovu obnovit svátek svatého Valentýna.

Tato nová tradice byla zavedena v roce 1907 a již za 2 roky měl výrobce valentýnských přáníček trojnásobný obrat.

 

Pozornosti na Valentýna

Den Svatého Valentýna – zkrácené označení Valentýn, případně sv. Valentýn, je označován jako svátek lásky, svátek všech zamilovaných. V tento den si partneři posílají dárky, sladkosti či květiny, popřípadě zamilované dopisy, pohlednice, sms…… Nejčastěji ve tvaru srdce – nejkrásnějšího symbolu lásky.

 

10 Romantických filmů nejen na Valentýna

Zápisník jedné lásky

Než jsem tě poznala35899687_s

PS: I love you

Navždy spolu

S láskou Rosie

Lásky čas

Potkání

Věčně mladá

Man up

Na sv. Valentýna

 

Ať slavíte Den Svatého Valentýna nebo ne, květina či malá pozornost rozzáří a zahřeje srdce každého nejen v tento den.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *