Halloween vs. Svátek všech svatých

37738124_s

 

Halloween

Poslední říjnový podvečer se v mnoha zemích světa slaví Halloween.  Tento svátek je typický v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii a Austrálii.  Název vzešel zkrácením několika anglických slov „ All Hallows Evening „  tedy Předvečer všech svatých.  Většina lidí se domnívá, že tento svátek je původem z Ameriky, ale původem pochází z Irska. Do Ameriky se dostal až v 19. století s masovou migrací Irů. Američané si ho natolik oblíbili, že je z toho jeden z nejoblíbenějších svátku.

Jak se slaví?

Po setmění děti ve strašidelných kostýmech vyrážejí do ulic, obchází sousedy, zpívají koledy a samozřejmě nesmí chybět tradiční pořekadlo Trick-or-Treat (Dejte koledu nebo vám něco vyvedu). Pokud jim soused neotevře či nedá koledu, děti mu provedou malou lumpárnu.

Zajímavost:

V tento den se nesmí v obchodech prodávat dětem a mládeži vajíčka a mouka. S oblibou to házejí na domy, auta i lidi.

Symboly Haloweenu

Dýně

Vydlabané oranžové dýně se strašidelnými obličeji, do nichž se vkládají svíčky jsou nejdůležitějším symbolem tohoto svátku.  Právě dýně má za úkol ochránit domácnost před zatoulanými dušemi zemřelých, které nenašly klid.

Rozsvícená dýně signalizuje pro malé koledníky, že právě tato domácnost má pro ně připravenou sladkou odměnu.

Čarodějnice a kočky

Dle pověr čarodějnice a černé kočky doprovázely zlé duchy. V dávných dobách lidé věřili, že právě čarodějnice a jejich černí mazlíčci mají tu největší moc. Mezi další typické znaky Halloweenu, spjaté s čarodějnicemi, patří také výři, košťata, oheň, pavouci, netopýři.

Masky

Původně se používali k matení zlých duchů. Však počátkem 20. století Američané převzali tento svátek a začali se převlékat do strašidelných kostýmu, již jen pro zábavu. Ve větších městech dokonce pořádají Halloweenský průvod např. The Village Halloween Parada a soupeří o nejstrašidelnější masku. 

U nás tento svátek není zcela zaběhnutý. Některé domácnosti si dávají před domy vydlabané dýně, ale děti se ještě nezapojují do koledování.

 

46730689_s

Svátek všech svatých a Památka zesnulých

Svátek všech Svatých připadá na první listopadový den a je věnován vzpomínce na všechny svaté všech církví.  Důvodem proč tento svátek v minulosti zavedli, byla nemožnost slavit každý jednotlivý den svatých.  

Římsko-katolická církev slaví Památku zesnulých, která připadá na druhý listopadový den. V tento den rodiny navštěvují zesnulé na hřbitovech, zapalují svíce a pokládají na hroby květiny.  Toto je přesvědčením křesťanů, že život hrobem nekončí…

 

Ať už slavíte Dušičky či Halloween, symbol zapálené svíčky, který spojuje oba tyto svátky, alespoň na malou chvíli rozzáří pošmurné podzimní dny a vnese do nich své vlastní kouzlo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *