Velikonoční úklid v rychlosti

Velikonoční úklid v rychlosti

Taky vás to čeká? Děsíte se? Nemusíte. Udělejte si čas, pusťte si pěknou hudbu a těšte se na čistý byt nebo domeček. Zkuste to jako my: PLÁNUJTE, PRACUJTE, ODMĚŇTE SE!

PLÁNOVÁNÍ

Uvařte si dobrou kávu nebo čaj, vemte kus papíru a napište si, jaký záběr bude mít váš letošní Velikonoční úklid. Když budete mít svůj vlastní seznam prací, pokuste se některé úkoly přehodit na ostatní členy domácnosti J.

Vzorový seznam

  • Uklidit povrchový nepořádek
  • Sanitovat koupelnu a WC
  • Vynést odpady
  • Umýt okna
  • Vyluxovat
  • Utřít prach
  • Vytřít podlahy

PRÁCE

Povrchový nepořádek
Jako první je potřeba uklidit povrchový nepořádek v celém domě. Každá ruka se počítá, požádejte o pomoc členy rodiny! Urovnat boty, uklidit hračky … to zvládnou i malé děti.

Koupelna, WC
Vrhněte se na umývadla, vany, sprchové kouty a wc. Používáte li k porstředky, nezapomeňte na důkladné omytí čistou vodou.

Odpady
Odpadkové koše, separovaný odpad – s tím si starší děti nebo váš partner poradí hravě. Jde li to, neřešte a úkol předejte. Jakmile bude úkol hotov, pošlete děti k babičce nebo za kamarády. Získáte tak dostatek klidu na zbývající práce.

Okna
Ach jo, zase okna. Ale nemusí to být taková hrůza.
Záclony a závěsy dolů, vytřepat, poskládané do pračky (zvlášť záclony a zvlášť závěsy). Přestože aviváž řada z nás nepoužívá, zrovna u záclon a závěsů se za ni přimluvím kvůli efektu voňavého bytu.
Žaluzie se vyplatí jako první oprášit na sucho a až poté otřít vlhkým hadříkem. Otíráte li rovnou vlhkým hadříkem, prach se může rozmazat a budete mít více práce.
Nyní šup na rámy oken. Chcete li si práci usnadnit, vyluxujte spáry oken, ve kterých se za zimu nastřádal prach a nepořádek. Pak je jednoduše otřete. Prostředky volte dle materiálu, ze kterého jsou rámy vyrobeny.
A teď skleněné plochy. Kdysi dřina s okenou a novinami se proměnila ve snadnou práci s elektronickou stěrkou oken KÄRCHER. Stačí okno umýt vodou se saponátem a špínu stáhnout Kärcherem. Jednoduché, rychlé a praktické. Takto umyté okno není potřeba leštit. Nemáte li stěrku Kärcher, kupte si levnější variantu, obyčejnou, ale pořádnou stěrku na okna, díky které vodu a špínu stáhnete k dolnímu rámu a hadrem otřete. Nakonec okno přeleštěte. Při jednom přeleštěte všechna zrcadla v bytě. Finišujeme otřením parapetů. S pověšením záclon a závěsů počkejte.

Luxování
Nyní dům od A do Z vyluxujeme. Místnost po místnosti, obýváte li více pater, začněte shora. Luxujte nejen koberce a rohože, ale i prostory, které budete vytírat. Používáte li robotický vysavač, můžete jej mít zapnutý už při mytí oken, přeci jen je pomalejší. Váš šikovný partner si s luxováním určitě poradí lehce a rychle.

Prach
V celém domě nebo bytě otřete prach. Dle povrchů volte prostředky nebo otírejte jen vlhkým hadříkem.

Vytírání
Všechny podlahové plochy v bytě vytřete čistou vlažnou vodou s trochou vhodného čistícího prostředku. Protože jste předem poctivě vyluxovali, bude to rychlovka. V koupelně se nebudou na hadr lepit vlasy, v kuchyni drobečky.

Na závěr pověste záclony a závěsy, které nádherně provoní celý dům.

Odměna

Máte odfajfkovaný svůj seznam Velikonočního úklidu? Slyšíte to UFF nebo HURÁ?  Super, teď se rozhlédněte. Všechno je čisté a voňavé, je čas na odměnu. Nestihla jste vše, jak jste si naplánovala? Nevadí. Každá snaha se cení, i vy si odměnu zasloužíte!
Stačí drobnost v podobě horké voňavé koupele, chvilka pro sebe s knížkou, dobrá čokoláda nebo příjemná procházka.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *