Výuka lyžování

Výuka lyžování

VÝUKA LYŽOVÁNÍ DĚTÍ

Letošní zima lyžařům přeje a spousta rodičů si přeje, aby jejich ratolesti mohly lyžovat s nimi.

Hned po prvním rozhodnutí, že chceme, aby se dítě lyžovat naučilo, je další krok, a to jakým způsobem. Za pomoci instruktora lyžování, nebo to zvládneme jako rodiče sami?

Zde se rodiče dělí na dva tábory. Jedni se rozhodnou že výuku zvládnou sami a ti druzí se objednají do lyžařské školičky a výuku přenechají na instruktorovi, který s tím má určitě velké zkušenosti.

V případě rozhodnutí se pro lyžařskou školu nám odpadá spoustu starostí a můžeme si v pohodě užívat s našim dítětem zimní radovánky.

Pokud se přece jen do výuky pustíte sami, najdete v tomto článku pár rad, které Vám celou tuhle srandu mohou ulehčit.

 

1.       POPRVÉ NA LYŽÍCH – Často kladená otázka rodičů. Kdy je dobré s lyžováním začít? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji dítě stojí na lyžích ve svých třech letech. Musíme si ale uvědomit, že každé dítě je jiné, má jiné přednosti a dovednosti. Proto je doporučeno to nejprve vyzkoušet. Pokud vidíme, že dítě to nezajímá, kouká všude jen ne na lyže a nevěnuje nám pozornost, musíme jej zkusit zaujmout jiným způsobem. Pokud ani hry a zábava nezabere, odložme výuku o rok později. Nic se nemá uspěchat.

2.       FORMA VÝUKY – Uvědomme si, že s násilnou formou, která je také často na svahu vidět, daleko nedojdeme. Pokud výuku pojmeme legrační formou a s úsměvem na tváři, bude učení příjemnější jak pro nás dospělé, tak pro dítě. Nezapomeňme svou ratolest neustále chválit a motivovat. Měli bychom si také uvědomit, že naše dítě nemá tolik síly jako my, a proto je dobré při výuce dělat pauzy. Přeceníme-li sílu dítěte, může výuka skončit pláčem a dítě na lyže budeme dostávat už jen s obtíží. Výuku bychom měli ukončit vždy v tom nejlepším, aby se dítě těšilo na další lyžování.

3.      BEZ LYŽÍ FAKT NE – Na dětském svahu se často objevují rodiče, kteří se snaží učit bez toho, aniž by si obuli lyže. Bez nich je to vážně obtížné. Jednak je dítě s lyžemi rychlejší než vy a nejlepší forma výuky dětí je ukazování. A ukazování lyžování bez lyží dost dobře nejde.

4.       SAMOSTATNOST DÍTĚTE – Všichni chceme dítě chránit, pomáhat mu, ale někdy je přílišná péče spíše na škodu. Děti by měli zjistit, že jsou schopny samy něčeho dosáhnout, samozřejmě pod naším dohledem. Proto je doporučeno, dítě hlídat, ale klidně ho nechat spadnou na zadek a vysvětlit mu přiměřeně jeho věku, jak se samo postaví a podobně. Přece jej nechceme zvedat při každém pádu do jeho 15let věku.

5.       JÍZDA MEZI LYŽEMI DOSPĚLÉHO – Jednak je tato metoda nebezpečná, co se úrazu týče a jednak k ničemu nevede. Dítě po chvilce zjistí, že nemusí nic dělat a jen si jízdu, kterou korigujete pouze vy, užívá s úsměvem na tváři.

6.       JÍZDA NA LANĚ – Opět stejný problém jako u jízdy mezi lyžemi dospělého. Zde je výhoda toho, že dítě ví, že na nožičkách musí minimálně stát. Dále jeho jízdu řídíme opět my. Je pochopitelné, že chceme mít dítě pod kontrolou, ale pokud mu dáme správné základy na malém svahu, nebudeme potřebovat na tom velkém lano.

7.       JÍZDA NA TYČCE – Z předešlých příkladů nám už je určitě všem jasné, že ani tento způsob výuky není správný. Dítě opět nemusí nic dělat a opět hrozí větší riziko úrazu.

8.       CHOVÁNÍ NA SJEZDOVCE – I na sjezdovkách všichni víme, že jsou nějaká pravidla. Proto nezapomeňme opět přiměřeně věku dítěte vysvětlit, jak se na sjezdovkách chovat. Kde se může a nemůže zastavit na odpočinek, že se musí rozhlédnout při rozjíždění na sjezdovku a podobně.

 

Doufáme, že tyto rady z našich vlastních zkušeností Vám usnadní zimní radovánky na svahu s rodinou J

Váš tým Artikul.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *