Zmatený spotřebitel a mediální kampaň dTest versus Daylong

Zmatený spotřebitel a mediální kampaň dTest versus Daylong

V minulých týdnech se strhla mediální lavina kolem opalovacích krémů, jejichž kvalitu testoval časopis dTest. Na hodnocení známkou nedostatečná, v lékárně prodávaného švýcarského opalovacího krému pro děti Daylong, reagovala řada spotřebitelů, stejně jako výrobce, který v současné době zvažuje právní kroky proti časopisu. Podobně dopadlo hodnocení opalovacího krému francouzské značky Avène.

Z dostupných informací lze k dnešnímu dni shrnout následující. Testem spotřebitelského časopisu dTest bylo zjištěno, že opalovací krém pro děti Daylong 50 obsahuje potencionálně nebezpečný a nahraditelný sluneční filtr OMC (ethylhexyl methoxycinnamát), látku ovlivňující hormonání systém dítěte. OMC je Státním zdravotním ústavem České republiky látkou povolenou. Horní hranice povoleného množství OMC Daylong nepřekročil.

Nedobře dopadlo také testování voděodolnosti krému. Časopis dTest a výrobce krému Daylong však provádějí rozdílné druhy těchto testů, proto mohou být výsledky odlišné.

Stejně jako u jiných výrobků, i u opalovacích krémů nemusí vysoká cena nutně zaručovat kvalitu. Avšak spotřebitel, který si jde koupit opalovací krém do lékárny a vydá za něj nemalý peníz, dobrou kvalitu předpokládá. Obzvláště pak u krému pro děti.

Vyjádření a články

Jak si spočítat účinnost opalovacího krému

Různé fototypy kůže reagují různě rychle na UV záření slunce. Jinak řečeno, někdo se začne připalovat po 15 minutách na slunci, někdo až za 45 minut. Jak si tedy spočítat, jak dlouho mě bude opalovací krém chránit před spálením?

Hodnotu ochranného faktoru vynásobíme minutami, po kterých nám začne červenat kůže bez ochrany.

Příklad: mám opalovací krém SPF 15 a vím, že mi kůže začne červenat po 30 minutách na slunci bez použití ochranného krému. Násobením 15 x 30 = 450 minut (7,5 hodin). Opalovací krém mě před spálením ochrání po dobu 7,5 hodin.

Berte ohled také na voděodolnost krémů – koupáním a utíráním do ručníků se jejich účinnost zkracuje. Stejně jako má vliv na rychlost opálení prostředí – na horách a u moře se opálíte rychleji.

VYBÍREJTE OPALOVACÍ KRÉMY NA ARTIKUL.CZ                                     

VYBÍREJTE OPALOVACÍ MLÉKA NA ARTIKUL.CZ

Pojmy

SPF – Sun Protection Factor, nebo li faktor ochrany proti slunečnímu záření (především proti UVB záření).

UVA –  méně nebezpečné ultrafialové záření, zdroj vitmínů A a D. Způsobuje předčasné stárnutí kůže, pigmentové skvrny aj. Většina UV záření dopadajícího na zemský povrch je UVA.

UVB – záření zhoubné pro živé organismy, způsobuje spáleniny, podílí se na rozvoji rakoviny kůže, může poškodit oči.

Zdroj: www.dtest.cz, www.daylong.cz, www.wikipedie.cz

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *